Yasmina Lokmanoğlu

TERRA MADRE 2020, SALONE DEL GUSTO


Slow Food’un, Piemonte Bölgesi ve Torino’da düzenlenen en büyük gıda fuarı. Slowfood 1986 yılında meşhur hamburger devini protestosuyla dünyaya adını duyurdu. Halbuki İspanyol meydanına gelmeleri 10 yıllık bir çalışma sonucudur. Aslında protesto ettikleri hamburger bir semboldü. Carlo Petrini ve arkadaşları o hamburgerin sofraya geliş sürecini protesto ediyorlardı. Bunun bir gıda olmadığını ve kendi topraklarından doğmuş geleneksel gıda kültürünün insan sağlığına önemini vurguluyorlardı.

Slow Food üyeleri ülkemizde ki adıyla Yavaş Gıda gezegenimizin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilirliği için mücadele eder. Slow Food yönünü, programını, gençlerin, aşçıların, uzmanların, akademisyenlerin, delegelerinin fikirlerini alarak şekillendirir. Yerel gıdanın önemi çoktur. Her iki yılda bir dünya Torino’da buluşur.  165 ülkeden gelen paydaşlar kendilerini anlatır. Bu sene pandemiden dolayı “ Terra Madre 2020”  sanal olacak.  13. Terra Madre 2020 fuarının teması, Dünyanın Çölleşmesi, Eko Sistem, Açlıkla Mücadele, Gıda ve Siyaset. İnsanlık için acil eylem planı. Bu forumlar hep internetten paylaşılacak. Ayrıca herkesin kendi yemek kültürünü tanıtan kısa filmler üyeler tarafından hazırlanıyor.

Biz de Tarsus Slow Food Birliği olarak bu büyük organizasyonun açılışında yer alıyoruz. 9 Ekim’de Uluslararası Slow Food sayfasında Karsambaç’ın kısa filmi 165 ülkede gösterime girecek. 18 Ekim Pazar günüde dünyanın 70. Slowfood Yeryüzü Pazarı Makam mevkiinde açılacak. Tamamen Slowfood kıstasları geçerli olduğu gıdalar, artizan ürünler yer alacak. Pazar kolektif bir bilinçle kuruldu ve yönetiliyor. Başta Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret Borsası, Tarsus Ziraat Odası ve Tarsus Ticaret Sanayi Odası’nın koordinasyonunda başarılı bir şekilde hazırlanıyoruz.

Saat 11.00 ile 19.00 arası tarihi Kubat Paşa Medresesi’ nin önündeki meydanda açık olacak. Covid 19 nedeniyle ziyaretçiler ve üretici için azami korunma önlemleri alınıyor. Slow Food’ da çalışanlar için adil ücret sunan üreticiler yer alacak. Çukurova yöremizin İYİ, yani Taze mevsiminde, sağlık kurallarına uygun, tadı tatmin eden, TEMİZ, sürdürülebilir tarım, üretim süreçleri, GDO’suz pestist kullanılmamış gıdaları, ADİL şekildi tüketicilere doğru ve uygun fiyatla sunulacak.

Bu açılışı Slow Food uluslararası programına aldı. Bizimle birlikte bütün dünya canlı yayınla izleyecek. Herkesten önce ben çok heyecanlıyım. Bölgemizdeki bu güzel haberleri sizinle paylaşmak istedim. Karsambaç Filmini kaçırmayın derim. Emeklerinden dolayda başta filmin sponsoru Tarsus Ticaret ve Sanayi Odamıza, K2 Yapıma, bizi ağırlayan Çamlıyayla Esamet Hanım Konakları işletmecisi Alp Erdem’e hepimizin adına sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Herkese iyi haftalar, kucak dolusu sevgiler,


https://terramadresalonedelgusto.com/en/karsambac-a-unique-dessert-made-of-mountain-snow/ARŞİV YAZILAR