Yasmina Lokmanoğlu

ÇUKUROVA’DA KEBAP


Biz yeni yetişirken çok fazla sokaktan bir şey yememize izin verilmezdi. O zaman aynen şimdi ki gibi bulaşıcı hastalıklar vardı. Dolayısıyla da zaten titiz olan annem bize limitli dışarıdan bir şey yedirirdi.

Tabi biz şehir de oturan anneanneme gidince muhakkak bu yasağı delerdik. Anneannemle yaptığımız kaçamak aramızda sır kalır ve biz dondurmada yerdik, şalgamda içerdik. Ama nedense Mersin’in en popüler kebapçısı Doğan 99 ile bizimkiler komşu olduğu halde kebabı denememişim. On yaşlarındayım babam bir öğlen elinde bir dürüm (sokum) kebapla gelmesi benim bu güzel yemek türü ile tanışmama vesile oldu. Yerken mest oldum. Hemen kısıtlı yemek listeme aldım.

Bizim yörede kebap el kıymasından olur. Bunları yapan ustalar çok önemlidir. Herkes kebabı doğru yapamaz. İnce noktaları vardır. Pişiricisi ayrıdır. İyi ustalar lokantalar tarafından paylaşılamaz. En meşhuru Türkiye’nin her yerinde yenen Adana kebabıdır. Mersin, Tarsus, Antakya’nın yöreye özgün kebap tarifleri vardır. Adanalılar Mersinlilerin kebap tarifine köfte mi bu diye burun kıvırırlar. Biz Adanalılara sizin ki çok yağlı diye cevap vererek tatlı tatlı birbirimize takılırız. Kebap Çukurova’da nedense erkeklerin işidir. Evin erkekleri bu işi üstlenir. Etin muhakkak çok dinlenmesi ve soğuk olması gerekir. Ailece gidilen lokantalardır kebapçılar. Önden gelen mezeler, bol yeşillik, küçük lahmacunlar, Mersin ve Adana’da ek olarak küçük peynirli pideler ve arkadan gelen kebap tam bir şölen yemeğidir. Kebabı pişerken üzerine atılan yağlı ekmek ve soğan salatası ile yeriz. Açık ekmeğe kebabı sardırıp, ekmeğini ızgaranın üzerinde ekmeğini ısıttırarak da tüketiriz.  Tercih bizim. Yanında da kebaba sıkmak için eğer turunç var ise tadına doyum olmaz. Arkadan da gelen baklava veya başka bir tatlı ile finali yaparız.  Sizlerle en meşhur kebapçılarımızın tarifini paylaşacağım. Kararı kendiniz verirsiniz.

Herkese iyi ve sağlıklı bir hafta dileğiyle, sevgiler.

 

ADANA KEBABI                                                              

1 kg Koyun eti

250 gr kuyruk yağı

1 tatlı kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

200 gr kırmızı kök biber(kıyılmış)

10 adet domates ortadan bölünmüş

10 adet yeşilbiber ve 10 adet süs biberi

7 adet pide ekmeği

1 yaş yâda 1 yaşını aşmamış erkek koyun etinin but kısmı ve kuyruk yağı kullanılır. % 75 et %25 kuyrukyağı

 

TARSUS KEBABI

1 kg Koyun eti

%15 kuyruk yağı

200 gr kuru soğan

150 gr kapya biberi

15 gr maydanoz

10-15 gr tuz

1 gr kırmızı toz biber.

Doğal yollarla beslenen erkek koyun eti ile yapılır. et 12 saat buzdolabında dinlendirilir.

 

MERSİN KEBABI

750 gr kaburga koyun kıyma

250 gr dana eti

200 gr kuyruk yağı

3 adet kuru soğan kıyılmış

3 adet kırmızı Hatay biberi

1 bağ maydanoz

1 tatlı kaşığı tuz

1 çorba kaşığı toz kırmızı biber

Mersin kebabı 2 saat buzdolabında dinlendiriliyorARŞİV YAZILAR