Prof. Dr. Esat YILGÖR

GÖZDEN ÇIKARILMIŞ ÇAMLIBEL


Çocukluğumun ve gençliğimin en güzel yerleşim yeri Çamlıbel. Atatürk Meydanı’ndan Aşıklar Parkı’na uzanan ve Kışlaya kadar devam eden Atatürk Caddesi’nin en seçkin bölümünün, ortasında büyük ve Mersin’e özel çam ağaçlarının bulunduğu çift yol ile (şimdiki Cengiz Topel Caddesi) kesişmesi ile oluşan yaşam alanı. Her iki tarafı iki taraflı muhteşem evler ile dolu mutena bir semt.

Sonraki dönemde Mersin’de apartmanlaşmanın başlaması ile Fuar ve Toroğlu apartmanları ile başlayıp Altın Anahtar Blokları ile coşan ve şu anda sadece Türk Ekonomi Bankası ve kullanılmayan görünümü nedeni ile Kale diye adlandırılan Şaşati Malikhanesi’nin kaldığı Çamlıbel yine de Mersin’in en mutena semti idi. Toraş ile başlayıp, Vakko, Necmiye, Sistem Tıp, Çukurova, KİP, Betül Kafe vb. ile devam eden en seçkin iş yerleri, kısacası her taşı altın Çamlıbel’in şu anda yerinde yeller esiyor. İş yerlerinin % 70’i kapalı; Satılık yada Kiralık. Ne alan var ne de kiralayan. Tek tük açılan iş yerleri bir yıl dayanıp el değiştiriyor ya da kapanıyor. Apartmanlar ve daireler için de aynı durum geçerli.

Çamlıbel’in bu hazin çöküşünün nedeni birçok idarecimiz ve hemşehrimiz tarafından başta Forum olmak üzere açılan alışveriş merkezleri ve şehrin batıya kayması olarak açıklanıyor ise de bir Çamlıbel’li olarak ben öyle düşünmüyorum. Marina Vista AVM’nin açılması ve diğer sakinlerin kurduğu dernekler ve çabaları ile tekrar hayat verilmeye çalışılan Çamlıbel önceki Belediye Başkanımız sayın Burhanettin Kocamaz’ın sabah ve akşam birer saatten toplam günde iki saat olmak üzere İsmet İnönü Bulvarı’nda “Trafik hızlı akacak” gerekçesi ile semte tüm girişleri kapatması Çamlıbel’in yok olma sürecini başlatmıştır. Çamlıbel sakinleri olarak Sayın Burhanettin Kocamaz döneminde başlayıp, iki yıldan beri de Sayın Vahap Seçer döneminde devam eden Ordu Evi Kavşağı’nın trafiğe açılması ve semtimize girişin sağlanması istekleri top UKOME’ye atılarak “Trafik kazası oluyor” gerekçesi ile kabul edilmemektedir. Kapatılmadan önceki hali içler acısı olan Ordu evi kavşağı her türlü düzenlemenin yapılabileceği genişliktedir.

Akdeniz Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Gültak isteğimize karşılık bizlere Çamlıbel’i düzenleme çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi tarafından önlendiğini belirten mektup gönderiyor. Büyükşehir Belediye Başkanımız isteğimize karşılık Çamlıbel için düzenleme proje yarışması yapılacağını söylüyor. Siz Çamlıbel girişindeki berberinize tıraş olmak için Emniyet-liman göbeğine kadar gidip dönüp geri gelir misiniz? Kilise kavşağı var dediğinizi duyuyorum, ışıksız o kavşaktan hiç Atatürk Caddesi’ne dönmeyi dendiniz mi?

Tüm halkımızdan destek, yöneticilerimizden çözüm bekliyoruz.

Orduevi Kavşağı düzeltilerek trafiğe açılsın.

Saygılarımla.ARŞİV YAZILAR