Zeynep L. | Uyumluluk | Güney Gazetesi Mersin
Zeynep L.

Uyumluluk


Bu seneden öğrendiğim en önemli ders, yaşamaya devam etmek için değişime uyum sağlamak zorundayız. İlk defa öğrendiğim bir ders değil ama istisnasız hep unuttuğum bir ders.

     

Yaşamımızı sürdüren hatta körükleyen güç değişim. Sürekli her şey değişiyor ve biz nasılsa sanki herşey aynıymış gibi görebiliyoruz. Her yeni gelen yaşla vücudumuz değişiyor, ilişkilerimiz değişiyor, ihtiyacımız olan şeyler değişiyor. Yaşadığımız ülke bile, adeta bir canlı gibi genişliyor, küçülüyor, hastalanıyor, hırpalanıyor, soyup soğana çevriliyor. Bir şekilde hayatını sürdürüyor.

 

Değişim her zaman kolay olmasa da hayatın gerçeği. Dünya’ya gelişimiz bir değişim, Dünya’dan gidişimiz bir değişim, Dünya’nın kendisi bir değişim. Hastalık, ayrılıklar da bir değişim, başka bir şey değil. Üzerine bindirdiğimiz trajedi gibi bilimum anlam değişime taktığımız başka adlar.

 

Ekonomik sıkıntıların hat safhada olduğu, birçok insanın sevdiklerine dokunmaktan çekindiği şu zamanlar aslında bize kocaman, bariz, hayatının alnın ortasına yapıştırılmış bir mesaj gibi. Varoluşumuzun en esaslı gerçeği hiçbir şeyin bildiğimiz gibi sürmeyeceği. Devamlılık kendimize söylediğimiz en büyük yalan. En zengin insanların bile keselerine doldurdukları, kuluçkaya yattığı, saraylara döktüğü paraları bir gün bitecek ve anlamsız kalacak. Sağlıklı ve zinde vücudumuz bir gün bize yoruldum artık, toprağa bırakalım kendimizi diyecek. Kalbimizi kıran hikaye bir gün o kadar bulanıklaşacak ki nasıl başladı, ne zaman oldu hatırlamayacağız bile. Kafamızı kavrayamadığımız şu günler, bir gün anıdan başka bir şey olmayacak.

 

Yaşamımızı sürdürebilmek için, değişime açık olmalıyız. Şimdi belki tarih ve talih yüzümüze gülmese de, tarihe ve talihe gülebilen biz yaşamımızı sürdüreceğiz, cebimiz boş, içimiz ferah, küstahlıktan ve devamlılıktan uzak. Hiçbir şey bizim değil, aksine inananları da hüsrandan başka birşey beklemiyor.ARŞİV YAZILAR