Prof. Dr. Esat YILGÖR | MERSİN TEVFİK SIRRI GÜR MİLLET BAHÇESİ | Güney Gazetesi Mersin
Prof. Dr. Esat YILGÖR

MERSİN TEVFİK SIRRI GÜR MİLLET BAHÇESİ


Mersin’imizin efsane valisi Tevfik Sırrı Gür 1931 yılı ve daha sonra 1943-1947 yılları arasında olmak üzere şehrimize iki kez görev yapmıştır. Hakkında yazılanlar gözden geçirildiğinde “Türkiye’nin ideal Vali tipi” olarak adlandırıldığı görülmektedir.

30.000 nüfusa sahip Mersin’de görev yaparken lisesi olmayan Mersin’e yaptırdığı TSG Lisesi halen iki milyona yakın nüfusu olan ilimizin en büyük liselerinden biridir. Şehrimizin simgelerinden olan eski adı ile “Halkevi” yeni adı ile “Mersin Kültür Merkezi” onun eseridir. Ankara Opera Binası’ndan sonra döner sahnesi ile ülkemizin ikinci opera sahnesi olma özelliği vardır. Ayrıca “Akkahve”, “Tüccar Kulübü” ve “Çocuk Esirgeme Kurumu”da onun unutulmaz eserlerindendir.

Çoğu şehir esnafı ile iyi ilişkiler içinde olan Valimiz Tevfik Sırrı Gür ile babam İlyas Yılgör’ün de şehrin fotoğrafçısı olması nedeni ile başlayan ve ilerleyen dostluğu varmış. Babam ile olan sohbetlerimizden birinde savaş yıllarında elinde her türlü imkanı olan rahmetli valimizin eskiyen ceketini ters-yüz edip tekrar kullanabilmesi için Mersin’de hangi terziyi önereceğini babama sorması ve bunu uygulaması benim için önemli bir hayat dersi olmuştur.

Çocukluğumun ve gençliğimin efsanesi Mersin İdman Yurdu maçına babam ile ilk kez gittiğimde kaç yaşında idim hatırlamıyorum. Fakat o zaman Çamlıbel’den sonrası portakal bahçesi olan Mersin’de Tevfik Sırrı Gür Stadı bahçeler içinde gördüğüm en büyük yapı idi. Futbol oynamak kısmet olmadı ama birçok bayramda “Resmi Geçit” ya da 19 Mayıs Bayram törenleri nedeni ile TSG Stadı zemininde bulundum. MİY maçlarını ve şampiyonluk kutlamalarını tüm hemşehrilerim ile birlikte yaşadım. TSG Stadı son önemli görevini “Mersin Akdeniz Oyunları” ile yaptı ve bu oyunlar nedeni ile yapılan yeni stadımız nedeni ile önemini yitirdi.

Bugün ülkemizin nüfus olarak 10. sırasında bulunan ilimizde sanırım Tevfik Sırrı Gür valimizin adını bilmeyen önemli bir şehirli nüfusu vardır. Adını taşıyan stadın yerine henüz bitmedi ama izlediğim kadarı ile güzel bir “Millet Bahçesi” yapılıyor.

Bir Mersinli olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önermeleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızca şehrimizde TSG Stadı yerine yapılan bu eserin adının “Mersin Millet Bahçesi” yerine bir vefa örneği olacak şekilde “Mersin Tevfik Sırrı Gür Millet Bahçesi” olmasını tüm ilgililere arz ederim.

Saygılarımla.ARŞİV YAZILAR